Plaukų priežiūra

Plaukų Priežiūra.

Plaukas – odos darinys, sudarytas iš sukietėjusių epidermio ląstelių.

Plauko dalys yra: plauko kūnas arba stiebas (scapus pili), šaknis (radix pili), glūdinti tikrojoje odoje esančiame plauko maišelyje, ir plauko galas (apex pili).

Plaukas susideda iš kutikulės, žievės ir šerdies. Į kiekvieną maišelį atsiveria viena ar daugiau riebalų liaukų, išskiriančių riebalus, kuri sutepa plaukus ir odą. Prie plauko maišelio tvirtinasi lygusis raumuo, vadinamas plauką pakeliančiu raumeniu. Susitraukdamas raumuo priverčia plauką pasišiaušti. Išsigandus arba sušalus atsiranda vadinamoji žąsies oda – odos iškilimai, atsirandantys dėl šių raumenų susitraukimo.

Plaukai dengia viso kūno odą, išskyrus delnų, padų, pirštų šoninį paviršių, apyvarpės vidinės dalies, varpos galvutės ir varputės odą. Žmogaus plaukai skiriami:

  • Ilgieji plaukai – galvos, gaktos, pažastų, lytinių organų, vyrų barzdos bei ūsų;
  • Šeriniai plaukai – antakių, ausų ir nosies landų, blakstienų;
  • Gyvaplaukiai – dengia didžiąją dalį odos.
  • Pūkeliai – trumpi, ploni, mažai pigmento turintys plaukai, būdingi neišnešiotiems arba anksti gimusiems naujagimiams.

Plauko augimas

Plauko augimas yra skirstomas į 3 fazes:

  • Augimo fazė (anagen)
  • Nykimo fazė (catagen)
  • Ramybės fazė (telogen)

Apie 80 % žmogaus plaukų yra augimo fazėje, kuri trunka ilgiausiai (iki kelerių metų). Vėliau plaukas pereina į nykimo fazę (~15 % žmogaus plaukų), kuri trunka kelias savaites. Plaukas nebeauga, o folikulas po truputį juda link odos paviršiaus. Ramybės fazėje, trunkančioje keletą mėnesių, pradeda augti naujas plaukas, o senas iškrenta. Plauko augimo ciklą kontroliuoja epidermio augimo faktorius.

Plauko augimui įtakos turi įvairūs veiksniai, tokie kaip mityba, bendra sveikatos būklė, hormonai, iš kurių didžiausią įtaką daro androgenai.

Jeigu plaukai sausi, išblukę, vadinasi trūksta A ir B grupės vitaminų. Gali būti, kad jie plaunami netinkamu šampūnu arba nuolat perdžiovinami džiovintuvu.

 

Plaukų priežiūra – kūno priežiūros, higienos dalis. Apima rūpinimąsi plaukais. Tam, kad plaukai būtų švarūs ir sveiki, jie turi būti tinkamai prižiūrimi.

Plaukai trinami šampūnu. Rekomenduotina, kad jis delnuose pirma suputotų (taip suaktyvinant atitinkamas medžiagas) ir tik tada paskirstyti jį tolygiai per visą plaukų ilgį. Galvos oda švelniai masažuojama pirštų galiukais. Ištrynus galvą, plaukus galima perskalauti vėsesniu vandeniu – taip jie labiau žvilgės.

Džiovinimas

Idealiausias džiovinimas – natūralus. Nuplovus plaukus, jie pirmiausiai nusausinami rankšluosčiu, švelniai nuspaudžiant juos rankomis (pirštais). Po to įsukami į rankšluostį, apvyniojant juo visus plaukus ir keletą minučių palaikomi ant galvos, kad susigertų drėgmė. Plaukus intensyviai trinant, pažeidžiama plaukų struktūra (šlapi plaukai yra labai jautrūs). Plaukų džiovintuvas (fenas) naudotinas tik išskirtiniais atvejais, kadangi plaukai praranda blizgesį ir sveiką išvaizdą. Džiovinant fenu, įjungiamas vidutinis režimas: džiovinti reikia vėsia oro srove (ne karštu oru), laikant feną ~30 cm nuo galvos. Plaukai džiovinami pakeliant juos nuo šaknų, taip suteikiam jiems purumo.

Šukavimas

Plaukų šukavimas – kasdieninės plaukų priežiūros dalis. Šukuojama šukomis perbraukiant per plaukus bent keletą kartų per dieną (ryte, dieną ir vakare). Taip iš dalies pašalinami ant plaukų nusėdusios dulkelės ir nešvarumai. Be to, šukavimas aktyvina kraujotaką. Pagerėja plaukų maitinimas, reguliuojama riebalinių liaukų veikla.

Tam, kad plaukai nesiveltų ir juos būtų lengva iššukuoti, po šampūno nuskalavimo geriau panaudoti kondicionierių, balzamą arba kitą skalavimo priemonę. Reikia labai gerai išpainioti susivėlusius ir susipainiojusius plaukus, vengiant nereikalingo plaukų tempimo ar net išrovimo. Plaukai pradedami išpainioti ir iššukuoti nuo galiukų, pamažu kylant aukštyn (prie plaukų šaknų). Šukuojant priešingai, pažeidžiamas raginis sluoksnis, natūralaus augimo žvynelių kryptis.

Plaukų kirpimas

Plaukus reikia ne tik reguliariai plauti, šukuoti, bet ir kirpti. Plaukai dažniausiai kerpami kirpyklose arba grožio salonuose. Apsikirpti taip pat galima laisvalaikio, poilsio bei pramogų, sveikatingumo ar net prekybos centruose, kitose masiškai lankomose vietose (pvz., geležinkelio stotyse, požeminėse perėjose) tačiau mes rekomenduojame savo plaukus patikėti profesionalams. Kerpa kirpėjai, stilistai (pastarieji taip pat formuoja šukuoseną, gali padėti susikurti individualų stilių, patarti plaukų priežiūros klausimais).

Šukuosenos formavimas

Šukuosena – išvaizdos, įvaizdžio dalis. Jai formuoti gali būti naudojamos specialios priemonės kaip, pvz., plaukų želė (plaukų gelis), plaukų lakas, plaukų vaškas, plaukų kremas ir kitos. Saikingai jas naudojant, šukuosena yra prilaikoma, o plaukai apsaugomi nuo dulkių, nešvarumų.

Plaukų priežiūra žiemą

Kad per šalčius plaukai nelūžinėtų, prieš einant į lauką, juos neskubant reikia gerai išsidžiovinti. Jeigu plaukai ploni, geriau laikinai atsisakyti balzamo. Žiemą kaip galima rečiau naudoti karšto oro džiovintuvą su žnyplėmis, jei yra būtina panaudoti džiovintuvą, prieš tai plaukus reikia palaikyti patepus kondicionieriumi. Kartą per savaitę galima pasidaryti maitinamąsias plaukų kaukes. Jei plaukai ilgi, didžiausias dėmesys skiriamas jų galiukams. Nusipirkite specialių priemonių, tinkamų žiemai.

Kad žiemą šukuosena ilgiau išlaikytų formą, pasidarykite lengvą cheminį sušukavimą, reikia naudoti stiprios fiksacijos žele ir kremą.

Kad plaukai būtų gražūs, reikia nuolat valgyti produktus, turinčius niacino, cinko, vitaminų H, A bei C.

 

Visais metų laikais rekomenduojame Trixy centro specialistus !